Blog

Latest Updates and News

engelli asansörü durak nedir

Durak Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ürünlerimizde teknik bilgiler kısımlarında asansörlerin durak sayıları ve seyir mesafeleri gibi bilgiler yer almakta. Peki durak nedir ve nasıl hesaplanır?

Durak sayısı, asansörün durduğu katlara denir. Diyelim ki 4 katlı bir apartmanınızda asansör var. Zemin kat dahil olmak üzere sayılır ve bu apartmanda asansörün durak sayısı 5 olur. Engelli asansörü, ev asansörü, koltuklu merdiven asansörü gibi ürünlerde durak sayısı önemlidir. Fiyat çalışması yapabilmek, proje çıkartabilmek, gerekli motor gücü ve hidrolik asansörlerde olan yağ hacminin belirlenmesi gibi konularda, tarafımızdan fiyat alırken durak sayısının önemi çok büyük.

asansör durak sayısı nasıl hesaplanır, durak sayısı nedir

Yukarıda ki görselde de kapı noktalarının belirtildiği gibi, her kapı noktası bir durak sayılmaktadır.

Durak sayısıyla birlikte değişen diğer konu da seyir mesafesidir. Durak ve seyir mesafesi genellikle doğru orantılıdır. Bina yapılarında çoğunlukla ortalama 3 metre kat yüksekliği olarak hesaplanır ve siz zeminden bir üst kata çıkmak istediğinizi belirttiğinizde 3 metre seyir mesafesi ve 2 durak engelli asansörü fiyatı çıkartırız. Bu kat yüksekliği tabii ki kesin değildir bu yüzden fiyat çalışması yaparken sizlerden seyir mesafesi bilgisini isteriz.

Bazı durumlarda örneğin sanayi, okul ve cami tipi yerlerde kat yüksekliği daha fazla olabilir. Sanayi içerinde bir dükkanın kat yüksekliği 6 metre diyelim fakat yine de eğer zeminden bir üst kata çıkmak istiyorsanız bu yine 2 durak yapar.

Engelli asansörlerinde seyir mesafesi nedir adlı yazımıza giderek bu konuya göz atabilirsiniz.

Leave a Reply